خانه / اخبار / تکوست به عنوان اولین میزبان ققنوس، از اولین توکن خود رونمایی کرد

تکوست به عنوان یکی از هشت میزبان ققنوس، سه شنبه ۱۰ دیماه در هتل سیمرغ، از اولین توکن خود با نام «آب پارس» رونمایی کرد.
توکن آب پارس که درواقع همانند سهام شرکت «تعاونی آبرسانی فلات مرکزی پارس» است که در چابهار آب دریای عمان را شیرین میکند، از طریق ققنوس، شبکه ای بلاکچینی که بنیانگذارانش شرکت های فناوری اطلاعات معتبر و بزرگترین بانک های کشور و شرکت تکوست هستند، عرضه خواهد شد. دارنده توکن به مدت صد سال، حق اختیار استفاده از یک مترمکعب آب شیرین معادل هزار بطری یک لیتری را خواهد داشت و با بالاتر رفتن ارزش شرکت تعاونی، ارزش سهام نیز افزایش پیدا خواهد کرد و سود سالیان های که از تعاونی حاصل خواهد شد، به دارنده توکن خواهد رسید. شرکت تکوست در روزهای آتی عرضه عمومی توکن آب پارس را آغاز خواهد کرد. در ادامه نگاهی کوتاه به صحبت های سخنرانان این مراسم خواهیم داشت.
دکتر ولی اله فاطمی دبیر بنیاد ققنوس به عنوان اولین سخنران در مراسم رونمایی از اولین توکن دیجیتال شبکه ققنوس به ارزش افزوده پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر زنجیره بلوک در بخش تعاونی اشاره کرد و اهداف و ماموریت های ققنوس را معرفی کرد. فاطمی توضیح داد که این توکن ها به صورت سهام تعاونی در دسترس عموم قرار خواهند گرفت و در آینده نیز آپشن این توکن ها را در اختیار سهامداران قرار میدهند.
رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور که سخنران بعدی این مراسم بود، با بیان اینکه در کشورهای دیگر اگر بحث اقتصاد اشتراکی شکل گرفته در کنار آن ابزار اشتراکی مانند رایانش ابری هم بهوجود آمده است، گفت: «اگر در اینجا نظام اعتمادپذیری چالش بوده است، در کنار آن فناوری غیرمتمرکز مانند بلاکچین هم در نظر گرفته شده است. هرچند ما وقتی میخواهیم از این فناوری استفاده کنیم، تنها جنبه بیتکوین آن را موردتوجه قرار می دهیم، درحالیکه این ها فناوری هایی است که برای دولت مدرنتر مجبوریم از آن استفاده کنیم. در کشور ما هم نظام مبتنی بر اعتماد مردم ایجاد شده که بسیار موثرتر از نظام متمرکز بوده است.»
باقری اصل همچنین با اشاره به اهمیت عرضه توکن آب پارس عنوان کرد: «میگویند آب حتی میتواند فلز را برش دهد، امیدوارم این فناوری به کار گرفته شده هم هرچه غیرمتمرکزتر، پررونق تر و قابل اعتمادتر برای همه حوزه ها کاربرد داشته باشد.»
به گفته رضایی نژاد رئیس هیئت مدیره تعاونی آب پارس، وجود حجم زیاد نقدینگی در کشور است، تهدید جدی است که اگر بتوانیم این نقدینگی را در قالب تعاونی درگیر کنیم، میتوانیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم؛ درواقع با استفاده از این روش میتوان این حجم از نقدینگی موجود در کشور را از سیال بودن خارج کرد. او ادامه داد: «امیدوارم که پروژه شیرین سازی آب و استفاده از توکن آب پارس بتواند منشأ خیر باشد. من بر این عقیده هستم که بهترین راه برون رفت از مشکلات اقتصادی این است که خودمان روی خودمان تکیه کنیم و با همت یکدیگر و با مدل تعاون، فعالیت کنیم.»
در ادامه برنامه رونمایی از توکن دیجیتال آب پارس، علیرضا صادقی مدیر سرمایه گذاری تکوست، خلاصه ای از سپیدنامه این توکن را ارائه داد. صادقی درباره آب پارس گفت: «آب پارس معرف یک سهم از این تعاونی است. این تعاونی ۱۰ میلیون سهم صادر کرده و به ازای هر سهم ۱ توکن صادر شده است. هرکس که بخواهد عضو شود باید این توکن را از کیف پول تعبیهشده یعنی کیف توکن ققنوس خریداری کند.»
در ادامه صحبتهای صادقی به نحوه خرید آب پارس اشاره شد. «برای خرید این توکن ها افراد در ابتدا باید کیف پول این توکن را نصب کنند. در مرحله بعدی اقدام به خرید توکن کنند و سپس توکن ها به کیف پول شخص منتقل میشود. مرحله بعد شامل دریافت صرف سهام در سررسید به صورت توکن است و درنهایت امکان خریدوفروش توکن با دریافت سود مجمع پس از بهره برداری طرح.»
با توجه به صحبت های صادقی، در مرحله اول توزیع این توکنها ۳ میلیون و ۳۰ هزار و ۳۰۳ توکن در نظر گرفته شده و جمعا ۱۰۰ میلیارد تومان تامین مالی انجام خواهد شد و قیمت هر سهم نیز ۳۳ هزار تومان در نظر گرفته شده است. در مرحله دوم که عرضه خصوصی خواهد بود، مابقی این توکن ها تا سقف ۱۰ میلیون توکن عرضه میشود. به گفته او، جذب پولی که در این دو مرحله صورت خواهد گرفت ۳۵۰ میلیارد تومان است.

 

 

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بگذارید